ОСОБЛИВОСТІ ПІДГОТОВКИ СТАРШОКЛАСНИКІВ ДО ЗОВНІШНЬОГО НЕЗАЛЕЖНОГО ОЦІНЮВАННЯ З ФІЗИКИ PDF Печать E-mail
Автор: Бобро Т.М.   
12.02.2016 00:00
 Щоб стати студентами, випускники середніх навчальних закладів мають проходити зовнішнє незалежне оцінювання. За його результатами відбуватиметься відбір кращих із абітурієнтів для подальшого навчання у вищих навчальних закладах. Курси доуніверситетської  підготовки Національного авіаційного університету, які працюють на базі нашої школи дванадцять років поспіль, допомагають випускникам якісно підготуватися до вступу у вищі навчальні заклади України.
     Як показав здобутий досвід, для більшості випускників зовнішнє незалежне оцінювання з фізики є нелегким випробуванням. Тематичні блоки зовнішнього незалежного оцінювання з фізики передбачають знання матеріалу практично за весь курс фізики середньої школи. А цей курс вивчався протягом п’яти років. Зрозуміло, потрібне не лише знання формул або означень, а й вміння застосовувати теоретичні положення до відповідей на запитання, аналізу ситуації та розв’язування розрахункових, якісних і графічних задач.
    Як готуватися до ЗНО з фізики? Та й чи потрібна старанному учневі якась спеціальна підготовка? «У школі з фізики – 10 балів. Ходимо на курси. Що ще треба? Адже фізика  - не література, не треба прочитати 100 книг, перш ніж написати твір. Тут все просто: підставиш числа в формулу, зробиш розрахунки і отримаєш свої бали», - так думають недалекоглядні  батьки та  учні. «Для галочки» відвідують підготовчі курси, за місяць до ЗНО звертаються до репетитора, щоб «підтягнути нас до ЗНО і показати , як розв’язувати типові завдання». І раптом як грім серед ясного неба – низькі бали на ЗНО з фізики. 
      Виявляється, що шкільна десятка з фізики нічого не означала! Отримати її не складно – прочитай параграф у підручнику, підніми руку на уроці, зроби доповідь за визначеною темою, підготуй презентацію, - і готово. У школі мало вчать розв’язувати завдання з фізики, а ЗНО з фізики майже повністю складається із завдань. Судячи з минулих років, розробники тестів більше уваги стали приділяти тонкощам фізичних процесів. Корисно скласти щось подібне до банку даних або картотеки, виписавши туди ім’я фізика, назву закону, формули та опису процесів. Дуже уважно потрібно оперувати одиницями виміру. У тестах спеціально даються одиниці не в системі СІ, а в похідних  одиницях. Тому перед тим як братися за вирішення завдання, слід відразу перевести всі одиниці в СІ. Адже навіть якщо хід розв’язання задачі буде правильний, а відповіді правильної немає, комп’ютер бали не зарахує.
      Фізика – це справжня наука. Красива. Парадоксальна. І дуже цікава. «Вимуштрувати» тут неможливо – треба вивчати саму фізику як науку. Немає ніяких «типових» завдань ЗНО. Немає «чарівних» формул, в які треба щось підставити і все. Фізика – це розуміння на рівні ідей, це струнка система складних ідей про те, як влаштований світ. Отже, якщо ви вирішили готуватися до ЗНО з фізики  і  вступати до технічного вузу – настроюйтеся на серйозну роботу.
    Ось декілька практичних порад старшокласникам, які вирішили складати ЗНО з фізики:
Порада1.
        Починайте готуватися до ЗНО з фізики завчасно. Два роки, тобто 10 і 11 клас – оптимальний термін підготовки. За один навчальний  рік ще можна встигнути щось зробити. А почнете за два місяці до іспиту – розраховуйте максимум на 150 балів.  Відразу застерігаю від самостійної підготовки. Вирішувати завдання з фізики – це майстерність. Більше того – це мистецтво, навчатися якому можна тільки під керівництвом майстра – досвідченого репетитора.
Порада2.
    Фізика неможлива без математики. Якщо у вас є прогалини в математичній підготовці – ліквідуйте їх негайно. Ви не знаєте, чи є у вас ці прогалини? Легко перевірити. Якщо ви не можете розкласти вектор за складовими, вивести невідому величину з формули або розв’язати  рівняння – значить займіться математикою.
  Порада 3.
    Навчіться рахувати. Мова йде і про навички усного рахунку і про вміння користуватися калькулятором. Адже рішення багатьох завдань ЗНО з фізики закінчується отриманням чисельної відповіді. Кожну задачу, яку розв’язуєте, доводьте до кінця, тобто до правильної чисельної відповіді.
Порада4.
    Обираючи літературу для підготовки, звертайте увагу на наявність грифів, які засвідчують , що те чи інше видання рекомендоване до використання Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, Українським центром оцінювання якості освіти. Особисто я, готуючи старшокласників до ЗНО, віддаю перевагу посібнику, що друкує видавництво Тернополя «Підручники і посібники» «Фізика. Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання», який укладено за чинною програмою ЗНО і містить теоретичний матеріал, розв’язування типових задач, понад 2500 тестових завдань і задач у форматі ЗНО, відповіді та розв’язки завдань, таблиці фізичних величин. 
Порада5.
    Повторювати вивчений матеріал потрібно по темах  відповідно до програми ЗНО. Повторення є обов’язковим і, навіть, основним засобом отримання ґрунтовних і міцних знань, умінь і навичок. Воно лише тоді раціональне, коли виступає попередженням забуванню, а не відтворенням забутого. Якщо ж повторення відбувається на новому рівні, в нових зв’язках, коли новий матеріал включається у наступний, запам’ятовування відбувається природно, майже мимовільно. Головний же спосіб боротьби із забуванням – використання матеріалу у подальшій практичній діяльності.
Порада 6.
Для практичного ознайомлення з процедурою ЗНО бажано  випускникам пройти пробне тестування.
Обновлено 14.02.2016 19:27